Ieteicamais

Minerālvate Knauf Omnifit Slab 35 50mm (1200x600)

€ 0.00

Obligātais lauks!
Obligātais lauks!
Obligātais lauks!
Obligātais lauks!

Minerālvates izstrādājumu marķēšana

09.12.2022

Lambda: λ
Viens no svarīgākajiem minerālvates parametriem, kas nosaka tās kvalitāti, biezumu un cenu, ir tā sauktā Lambda λ. Tas ir siltuma caurlaidības koeficients, kas izteikts Si vienībās kā λ=W/(m*K), kur W ir Wat m-metrs K-Kelvina. Tas norāda, cik daudz siltumenerģijas var izplūst caur konkrēta biezuma materiālu noteiktā laikā. Svarīgi ir atcerēties, ka, jo zemāka ir Lambda, jo labāk. Tad mēs varam izmantot plānāku materiālu, kas darbosies tikpat labi vai pat labāk nekā biezāks materiāls ar lielāku Lambda. Augstvērtīgākajiem izstrādājumiem λ = 0,030.

Blīvums:
Vēl viens parametrs, ar ko mēs varam sastapties minerālvates produkta tehniskajā dokumentācijā, ir blīvums. Blīvumu izsaka Kg/m3. Vienkāršāk sakot, šis parametrs mums norāda, cik daudz strukturālā materiāla, t. i., minerālšķiedras, ir noteiktā gatavā izstrādājuma telpā. Tam ir būtiska ietekme uz materiāla strukturālajām īpašībām, piemēram, spiedes vai stiepes izturību, kā arī uz punktveida slodzi, kādai mēs varam pakļaut mūsu materiālu. Tam ir liela nozīme arī attiecībā uz gatavā izstrādājuma svaru. Raksturīgais akmens vates blīvums ir no 20 kg/m3 līdz 180 kg/m3.
Stikla vates blīvums ir no 10 kg/m3 līdz 150 kg/m3.
Akmens vates blīvums tieši ietekmē materiāla siltumvadītspēju, jo, kā jau zinām no iepriekšējām apakšiedaļām, starp akmens vates šķiedrām iesprostotais gaiss ir atbildīgs par vates izolācijas spēju.

Punktveida slodze:
Viens no parametriem, ar ko var nākties saskarties, lasot minerālvates tehnisko dokumentāciju, ir punktu slodze. Šis parametrs izriet, tā sakot, tieši no minerālvates blīvuma. Var pieņemt, ka blīvākus izstrādājumus, t. i., ar lielāku šķiedru skaitu tilpuma vienībā, var pakļaut lielākai punktveida slodzei. Materiāla atestācijas metodiku sīkāk reglamentē standarts PN-EN 12430. Testā mēra spēku, ko pieliekam laukumam ar diametru 79,8 mm, lai materiāla paraugs deformētos par 5 mm.
Jumta minerālvate var izturēt slodzi no 200 līdz 700 N (10 N = 1 kg).

Dinamiskā stingrība:
Dinamiskā stingrība ir parametrs, kas raksturo enerģijas absorbciju impulsa spēka, tā sauktā trieciena, iedarbības rezultātā. Šis parametrs tieši ietekmē minerālvates akustiskās īpašības, kas ir svarīgi, piemēram, peldošajām grīdām.
Minerālvates dinamiskās stingrības vērtības ir 5-50 MN/m3.

Spiedes izturība:
Spiedes stiprība ir parametrs, kas norāda, kādam maksimālajam spiedienam (kPa) varam pakļaut materiāla paraugu, pirms tas sabojājas, t.i., neatgriezeniski deformējas.
Akmens vates plātņu spiedes stiprība ir līdz 100 kPa.
Lameļveida akmens vates plātņu spiedes stiprība ir līdz 400 kPa.

Stiepes izturība:
Stiepes izturība: stiepes izturība norāda spēku, kas jāpieliek, lai materiāls pastāvīgi deformētos, t.i., izstieptos tā, ka tas neatgriežas sākotnējā izmērā. Tas notiek, kad tiek pārsniegts tā sauktais elastības punkts, kuru pārsniedzot, šķiedras tiek neatgriezeniski pārrautas. Ekstrēmais stāvoklis ir pilnīgs materiāla plīsums.
Vienība ir kPa.

Stiepes izturība:
Šuves stiprība ir parametrs, kas izteikts kPa un raksturo spēku, kas iedarbojas uz paneli, izraisot tā pārrāvumu starp plaknēm. Šis parametrs ir ļoti svarīgs, jo īpaši fasādēm, kurās ir bīdes slodze, ko rada apmetuma slānis.
Lameļveida akmens vates gadījumā tas ir līdz 300 kPa.

Formaldehīds:
Minerālvates ražošanas tehnoloģiskajā procesā saražotās šķiedras pirms presēšanas procesa tiek sajauktas ar potēšanas līdzekli, ko sauc par saistvielu, lai tās savienotu. Vairumā gadījumu potēšanas līdzeklis ir urīnvielas-formaldehīda sveķi. Formaldehīds ir konservants, ko plaši izmanto kosmētikas rūpniecībā, un dezinfekcijas līdzeklis. To var atrast skropstu tušās, nagu lakā, dezodorantos utt. To var atrast arī daudzos rūpnieciskos produktos, piemēram, lakās, finiermateriālos un pretputu līdzekļos. Formaldehīds ir toksisks aknām, ādai un elpošanas un imūnsistēmai.
Tāpēc daudzi minerālvates ražotāji maina tehnoloģisko procesu, lai samazinātu vai pat pilnībā novērstu formaldehīda klātbūtni izstrādājumā.

Akustika:
Alfa w- αw (svērtais skaņas absorbcijas koeficients) - ar vienu skaitli izteikts rādītājs, kas raksturo nejauši uz virsmas krītošo skaņas viļņu absorbciju, ko nosaka saskaņā ar EN ISO 11654. Izmantojot šo metodi, vērtībām, kas izmērītas saskaņā ar EN ISO 354 un EN 16487, aprēķina absorbciju oktāvas platuma joslā 250, 500, 1000, 2000 un 4000 Hz frekvencēm, ko reģistrē diagrammas veidā. Pēc tam grafikam piemēro kalibrēšanas līkni, kuru pakāpeniski aproksimē ar mērījumu rezultātā iegūto līkni, līdz tiek iegūta "vislabākā atbilstība". Iegūtā alfa w vērtība būs no 0,00 līdz 1,00, un tā vienmēr būs 0,05 reizinājums. Piemēram, alfa w var būt 0,65.

Vilna ar plīvuru:
Stikla plēves slānis padara paneļus stingrākus un novērš gaisa izplūšanu no vilnas struktūras, gaisam pārvietojoties pa ventilācijas telpu.

Lamelāra vilna:
Lameļveida vilnas šķiedras ir izvietotas perpendikulāri plāksnes plaknei, kas padara šādu plati elastīgāku un labāk pielāgojamu sienai. Turklāt šāds šķiedru izvietojums padara plātni izturīgāku pret saspiešanu un izstiepšanu.

Skatīt arī

Salīdzini 0 / 3