Minerālvate ir izolācijas materiāls, kas izgatavots no stikla vai akmens minerālšķiedrām. Tāpēc ir pamata dalījums stikla vālēs un akmens vālēs.
Stikla vati iegūst no stikla skaidām un kvarca smiltīm, ko kausē aptuveni 1000 °C temperatūrā.
Savukārt akmens vate tiek ražota no bazalta, kas galvenokārt papildināts ar gabru, dolomītu un kaļķakmeni. Akmens vates kausēšanas tehnoloģiskajam procesam nepieciešama ievērojami augstāka temperatūra, t. i., 1500 grādi pēc Celsija.
Akmens vate, tāpat kā stikla vate, tiek ražota tehnoloģiskā procesā, kas ietver izejmateriāla kausēšanu līdz lavas konsistencei. Pēc tam šādu starpproduktu ielej vērpšanas diskos, kas griežas ar vairāku tūkstošu apgriezienu ātrumu. Pateicoties centrbēdzes spēkam, izkausētā izejviela izšļakstās un sacietē gaisā, veidojot šķiedras. Šādi iegūtās šķiedras sajauc ar saistvielu un hidrofobizējošām vielām, lai nodrošinātu izturību pret mitruma uzsūkšanos no gaisa. Nākamais ražošanas cikla posms ir formēšana, kurā atkarībā no izstrādājuma veida iegūst atbilstošu šķiedru izkārtojumu un sākotnējo formu.
Nākamais posms ir polimerizācijas kamera, kurā saistviela tiek iestatīta vairāku simtu grādu pēc Celsija temperatūrā. Pēc atdzesēšanas vilnu sagriež līdz galīgajam izmēram un iesaiņo.
Interesanti, ka līdzīga parādība dažkārt notiek dabiski, vulkāna izvirduma laikā, kad izkusis vulkāniskais iezis atdziest gaisā, veidojot šķiedru gabaliņus. Havaju salās šo materiālu sauc par dievietes Peles - leģendārās Kilauea vulkāna iemītnieces - matiem. Šīs dabas parādības novērošana ir saistīta ar minerālvates izgudrošanu.
Minerālvatei kā izolācijas materiālam ir raksturīga zema siltumvadītspēja un ļoti labas akustiskās īpašības.
To plaši izmanto kā akustisko atdalītāju starpsienās, griestos un pat ceļmalas trokšņa barjerās.
Tā kā tirgū ir ļoti plašs gatavo izstrādājumu klāsts, to kā siltumizolāciju varam izmantot griestu, jumtu, fasāžu sienu, pamatu, grīdu, skursteņu un santehnikas elementu izolācijai. Interesants pielietojums ir hidroponiskā augu audzēšana, kur minerālvate aizstāj dabisko substrātu.
Minerālvatei ir raksturīgas ļoti labas īpašības saskarē ar mitrumu. No vienas puses, tā ir tvaika caurlaidīga, tāpēc ar vati siltināta ēka "elpo" un nodrošina vēl nebijušu komfortu telpās, kurās tā izmantota, radot specifisku mikroklimatu. No otras puses, tas ir materiāls, ko pēc samitrināšanas, piemēram, plūdu dēļ, pēc izžūšanas varam izmantot atkārtoti - īpaši akmens vati.
Jāatzīmē, ka minerālvate ir ļoti ekoloģisks produkts. Pirmkārt, tā ir dabīgs produkts, kas neietekmē vidi, un, otrkārt, to var pilnībā pārstrādāt, ļaujot materiālu izmantot atkārtoti, ko nevar teikt par polistirolu vai polimēru putām.
Vēl viena svarīga minerālvates īpašība ir tā, ka tas ir pilnīgi nedegošs produkts. Visiem minerālvates izstrādājumiem ir A1 ugunsdrošības klase. Pat tad, ja minerālvate tiek pakļauta ļoti augstām temperatūrām, tā nedūmojas un neizdala toksiskas vielas, kas ir visbiežākais nāves cēlonis ugunsgrēkos. Šeit ir vērts pieminēt akmens vates pārākumu pār stikla vati. Akmens vatei ir daudz augstāka kušanas temperatūra, un līdz ar to, tai kūstot, nav tendences tā saukt "pilēt".
Apspriežot atšķirības starp stikla vati un akmens vati, skaidri jānorāda, ka nav iespējams viennozīmīgi apgalvot, ka viena tehnoloģija ir labāka par otru. Tie ir dažādi produkti ar atšķirīgām īpašībām. Viss ir atkarīgs no produkta pielietojuma.
Daudz kas ir atkarīgs no projektētāju un būvuzņēmēju personīgajām vēlmēm. No vispārīgiem aspektiem var pieņemt, ka stikla vatei var būt zemāks lambda siltuma caurlaidības koeficients, bet akmens vatei - zemāka ūdens absorbcija. Stikla vatei salīdzinājumā ar akmens vati ir lielāka spēja tā saukto "nosēsties". Stikla vates - akmens vates izvēle nav viennozīmīga, un viss ir atkarīgs no konkrētā gadījuma, jo dažkārt pielietojums nepārprotami dod priekšroku akmens vatei, bet dažkārt stikla vatei. Ir arī daudzi gadījumi, kad vienas un otras izmantošana būs vienāda, un vienīgais noteicošais faktors būs cena.
Salīdzinot minerālvates (stikla un akmens vates) ar tādiem produktiem kā putupolistirols un jo īpaši ar izsmidzināmajām putām, ir skaidri redzamas priekšrocības par labu vilnai. Tas ir dabisks, netoksisks, nedegošs, nedūmojošs, "elpojošs" un tvaiku caurlaidīgs materiāls.